flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Увага: Е-декларування!

21 березня 2018, 15:42

«Увага: Е-декларування!»

 

      З початком цього року в Україні стартував другий етап декларування доходів, за яким електронні декларації подаватимуть усі публічні службовці України, які працюють в органах влади та місцевого самоврядування, у державних та комунальних установах, закладах і організаціях. Раніше, до 2017 року, ті ж самі категорії осіб теж повинні були щороку подавати декларації в паперовій формі за місцем своєї роботи — але не всі це робили через брак контролю й уваги, а доступ до викладених у них даних для широкого загалу був значно обмежений. На сьогоднішній день електронне декларування – це вимога часу, ознака демократичних, прогресивних змін у суспільстві у бік прозорості та відкритості влади, дієвий спосіб контролю громадян країни за чиновниками усіх рівнів! Наразі, посадовці змушені будуть повідомляти також і про суттєві зміни у своєму майновому стані не тільки в кінці, а й на протязі звітного року.

    

 Так, відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в»  пункту 5  частини першої статті 3 цього Закону зобов»язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства із питань запобігання корупції (Далі – НАЗК) декларацію особи,  уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий рік за визначеною формою.

 

 Водночас, законодавством встановлено відповідальність вказаних осіб за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (Далі - Е-декларація), яка передбачена ч. 1 ст. 172-6  Кодексу України про адміністративні правопорушення.

 

        Досвід, набутий судом під час розгляду подібних справ по суті говорить, що у зв»язку з недостатньою обізнаністю роботи з комп»ютерною технікою та відсутністю відповідних навичок, відсутністю практичного досвіду заповнення декларації в електронному вигляді, несвоєчасному виготовленні електронних ключів, відсутності доступу до комп’ютерної техніки та періодичній відсутності доступу до інтернет-мережі чи веб-сайту НАЗК у зв»язку з перевантаженням його серверу, суб»єкти декларування несвоєчасно подають Е-декларацію, вважаючи вище вказані причини поважними та звільняючими від відповідальності.  

  

        Натомість, згідно чинного антикорупційного законодавства, що надає цілком достатньо часу, (а це три календарних місяці), для правильного та своєчасного заповнення Е-декларації, а також у відповідності до сформованої на даний час судової практики, зазначені вище причини несвоєчасного звітування про доходи при розгляді справ судом поважними не визнаються, що тягне за собою визнання особи винною у вчинення адміністративного правопорушення пов’язаного з корупцією та накладення адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі від 850 до 1700 грн.

 

        Так, протягом 2017 року за несвоєчасне подання Е-декларації судом було притягнуто до адміністративної відповідальності трьох депутатів місцевих сільських та селищних рад нашого району, у зв’язку з чим, Деражнянський районний суд Хмельницької області звертає увагу суб’єктів декларування на невпинне закінчення строків подання Е-декларації, нагадує про необхідність вжиття всіх необхідних заходів до правильного заповнення та своєчасного подання Е-декларацій в строк до 01 квітня 2018 року та висловлює переконливе прохання відповідально віднестися до виконання посадовцями цього обов’язку з метою недопущення в  майбутньому описаних у даній статті негативних наслідків. 

        P.S. Детальну інструкцію із заповнення Е-декларації можна знайти на офіційному сайті НАЗК за посиланням: https://nazk.gov.ua/naychastishi-zapytannya.